Krasniqi: BE-ja është kundër pavarësisë

Intervistë me Milazim Krasniqin, analist politik

Vazhdo leximin!

E Dielë, 23 Gusht 2009, 23:22

Mbi identitetin fetar të shqiptarëve, Intervistë me eurodeputeten Doris Pack

Znj. Pak. Ndërsa presidenti Xhorxh W. Bush do të vizitoj Shqipërinë në fund të kësaj jave, deklarata e tij që Shqipëria është një vend ku muslimanët rrojnë në paqe, ka irrituar disa njerëz. Disa shkrues në shtypin tonë kanë shkruar se deklarata e Bushit do të cënojë integrimin e Shqipërisë në BE pasi na ka portretizuar si muslimanë. Mendoni se një gjë e këtillë është e drejtë?

Vazhdo leximin!

E Dielë, 23 Gusht 2009, 23:03

Pas çdo përplasjeje fshihet diçka

INTERVISTA:

Fletë Samuel Huntington, autori i "Përplasja e civilizimeve":

E ardhmja e marrëdhënieve në botë

Vazhdo leximin!

E Dielë, 23 Gusht 2009, 22:58

Intervistë me Naom Çomksy, në lidhje me luftën neo-liberalizmin dhe perandorinë në shekullin 21

Pjesa e parë

Pyetje: Na lejoni që në fillim të flasim për naftën e Irakut që së fundi është miratuar në parlamentin e Irakut. është shumë e qartë se kjo projekt-rezolutë është përgatitur në Amerikës dhe pastaj janë bërë konsultime me të gjithë përkrahësit e qeverisë së Nuri Al Malekiut dhe në më fund është prezantuare në parlament. Cilët janë kompetencat e Amerikës në Irak për ekonominë e këtij vendi dhe a mund që Amerika të veprojë në këtë mënyrë në lidhje me naftën e Irakut?

Vazhdo leximin!

E Dielë, 23 Gusht 2009, 22:49

MALOKU: SERBIA TA NJOH E PARA PAVARËSINË E KOSOVËS

Intervistë "pa dorëza" me prof.dr.Fadil Malokun, sociolog, i cili ka

marrë pjesë në Tryezën regjionale "Ballkani Perëndimor pas Planit të Ahtisarit"

Javën e kaluar, pikërisht më 27 mars, në organizim të Forumit për Relacione Etnike, Forumit për të Drejtat e Helsinkit dhe Qendrës për Strategji të Maqedonisë, në Beograd është mbajtur Tryeza regjionale shkencore me temë "Ballkani Perëndimor pas Planit të Ahtisaarit", në të cilën kanë marrë pjesë përfaqësues nga vendet e regjionit.

Vazhdo leximin!

E Dielë, 23 Gusht 2009, 22:46

Së pari peng, pastaj muslimane

Yvonne Ridley, ish reportere e Sunday Express-it e cila ishte mbajtur peng nga Talibanėt nė Afganistan pėr tu bėrė mė vonė Myslimane, flet pėr Arab News Review nė njė intervistė ekskluzive nė Xhidah.

Ajo thotė se eksperienca e tė mbajturit peng i ka hequr njė vello prej fanatizmit dhe paragjykimi ndaj Islamit. Ridley, e cila ka mbuluar Haxhin e kėtij viti pėr Islam Channel-in, flet pėr tema tė ndryshme si dhe pėr dy librat e saj, 'Nė duar tė Talibanėve', dhe 'Tiketė pėr Parajsė.

Vazhdo leximin!

E Dielë, 23 Gusht 2009, 22:44Shkruan: Nga anglishtja: Jeton Mehmeti, Kuala Lumpur

Dituria Islame, pyet Nexhat Ibrahimi Përgjigjet!

* Cili është mendimi i juaj për moskujdesin, rrezikimin e madje edhe rrënimin e objekteve fetare (xhami, tyrbe, medrese, arabeska e dekorime) që kanë vlerë monumentale e historike, duke përfshirë këtu edhe nishanet mbi varrezat islame?

Vazhdo leximin!

E Dielë, 23 Gusht 2009, 22:42Shkruan: Nexhat Ibrahimi

RSS per kategorine Lajme Shfletuesi i Kur'anit

  • RSS per kategorine Lajme